29

lipca 2018
Skomentuj (16)

Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdybyście wygrali miliony w totolotka? Albo jakby jutro miał nastąpić koniec świata? A jakbyście usłyszeli, że… macie nowotwór?
 
To wszystko działo się błyskawicznie. Miałam podkręcić treningi. Pod koniec czerwca czekała mnie próba na Mont Blanc. Ale od dłuższego czasu doskwierały mi bóle brzucha. Zdarzało się, że przez to nie dokończałam treningów. Realizowałam założenia trenera, a nie widziałam efektów. Nie mogłam nic zejść na wadze. Czułam, że coś jest ze mną nie tak. Bałam się problemów w górach. Musiałam być przecież na sto procent zdrowa. Dobra, skończą się mecze, to pójdę się przebadać.
 
I poszłam. Jeden lekarz. Skierowanie. Drugi lekarz. USG. Coś widzi. Skierowanie do następnego. Kolejne badanie. No coś tam jest. No może guz. Chyba jelita. Potrzebna szczegółowa diagnostyka.
 
Państwowo? Na USG brzucha nie ma już terminu w tym roku. O rezonans nawet nie pytałam. Trzeba było wyłożyć hajs i wszystko przyspieszyć. Po badaniu endoskopowym wybudziłam się z narkozy z takim bólem, że przestraszyłam całą załogę gabinetu, która ponoć nigdy czegoś takiego nie widziała. Dodatkowo straciłam władzę w palcach u rąk. Ale to zapewne było spowodowane wypłukaniem organizmu ze wszelkich witamin. Zostałam odwieziona karetką do szpitala. Działo się to w dniu meczu Polski z Senegalem. 
 
To coś znajduje się jednak na jajniku. Może spróbujemy antybiotykami najpierw. Trzech lekarzy i oni nie wiedzą. Albo wiedzą, ale nie chcą mówić. "Poczekajmy", "bez nerwowych ruchów", "może to tylko torbiel", "może stan zapalny". Nikt nic nie potrafi powiedzieć wprost. Zbadał czwarty. Najmłodszy. Od razu wyczułam, że to gość, z którym będzie można w końcu szczerze pogadać. - Proszę pani, ma pani guza wielkości 9 cm. Główka dziecka ma 10. Nieładnie to wygląda - nie zawiódł mnie.
 
Podano do stołu! Kolacja.
 
 
Co ja na to? No cóż, takie jest życie. Jednego dnia pakujesz się na Mont Blanc, drugiego dowiadujesz, że chyba jednak nie wyjdziesz tak szybko ze szpitala. Ciągle słyszę, że muszę zwolnić, odpocząć, odłożyć trochę pieniędzy. Ale ja je odkładam. Na wyjazdy. Kiedy mam to robić, jeśli nie teraz? Kiedy jestem młoda i zdrowa? Nigdy nie wiesz, co będzie jutro. Jest dzisiaj. Tu i teraz. A co, jeśli jutra nie będzie? Będziesz zadowolony ze swojego dotychczasowego życia? Będziesz czegoś żałować? Takie pytania sobie stawiałam. 
 
Z planów ponoć Pan Bóg się śmieje. 
 
Wypisali mnie. Kilka dni później trafiłam do innego szpitala. Kolejne badania i wyznaczenie terminu operacji. GASTROSKOPIA. To odpowiem, jak mnie ktoś kiedyś zapyta o najgorsze przeżycie w życiu. To powinno się robić pod pełną narkozą! Myślałam, że ta rurka, która wciskają ci przez przełyk do jamy brzusznej, jest malutka, a tymczasem, gdy ją zobaczyłam… - No chyba pani żartuje - powiedziałam. Nie  żartowała. Jak wróciłam po badaniu, to koleżanka z sali stwierdziła, że wyglądałam jak trup. Nigdy nie byłam tak przerażona. Nigdy. Rozpłakałam się jak dziecko.
 
Szpitalny dzień zaczyna się około godziny 6:00. Najpierw jest… strzał z broni krótkiej. Ledwo otwierasz oczy i widzisz skierowaną ku twojemu czołu lufę. Tak nazywałam poranne mierzenie temperatury. A nie! Przepraszam. W kieleckim szpitalu przy ul. Kościuszki dzień zaczynał się o 5:30 wejściem… księdza. No ja wszystko rozumiem, ale o 5:30 rano?! Wszyscy śpią, a ten pyta, czy ktoś do komunii albo spowiedzi. W końcu chciałam coś dobitnie powiedzieć, ale nadeszła sobota. A sobota okazała się od duchownych wolna. 
 
Potem wjeżdża pielęgniarka z wózkiem. Popcorn, hot dog, kukurydza! A raczej: kroplówka, zastrzyk, tableteczka! Full serwis. W pierwszym szpitalu dostawałam trzy razy dziennie strzał w żyłę i dwa razy dziennie kroplówkę. Z pielęgniarkami przydawało się mieć dobre relacje. W końcu to z nimi się na co dzień najwięcej obcowało. Dobre kontakty oznaczały, na przykład, większą szansę na dobrze wkłuty wenflon. Najlepiej wspominam Panią Beatkę. Raz zobaczyła, że czytam biografię Jerzego Kukuczki i zaczęła opowiadać o swoim synu, który wspiął się na Denali i Pik Lenina, a teraz wybiera się na swój pierwszy ośmiotysięcznik - Czo Oju. Wow! Pani Beata powinna odpoczywać już na zasłużonej emeryturze. Ale… dyrekcja szpitala poprosiła ją o kontynuowanie pracy, bo nie ma ludzi. A ona tę pracę lubi, więc nie odmówiła. Trafiłam na taką naprawdę z powołania. 
 
Szybki strzał.
 
 
Zdarzały się też inne, mniej "powołane", czyli bardziej obojętne. Raz kobitka zamontowała mi kroplówkę, a ja usnęłam. Kiedy się obudziłam, oczywiście się skończyła, ale nikt nie raczył mnie z niej uwolnić. Wstać nie byłam w stanie. Sięgnąć po pilocik z opcją wzywania pomocy również. Krzyknęłam więc na całą salę, żeby ktoś nacisnął guziczek. W końcu przyszła. "Oj, przepraszam, zapomniałam". Innym razem miejsce wkłucia wenflonu całkiem mi zsiniało i zaczęło boleć. Nie zauważył tego nikt, a przecież codziennie po kilka razy tej żyły używali. Dopiero kiedy, zapytałam, to okazało się, że "no tak, trzeba go jak najszybciej zmienić". Musisz się o wszystko upomnieć.
 
W dniu operacji, czyli 6 lipca najbardziej martwiło mnie to, że… nie obejrzę ćwierćfinału mistrzostw świata Brazylia - Belgia. Nie bałam się. Serio. Wiedziałam, że odzyskam świadomość, jak będzie już po wszystkim. I tylko, żeby na mecz nie zaspać… Sytuacja była o tyle nieciekawa, że na sali pooperacyjnej nie było telewizora. Brakowało także WiFi. Z pomocą pospieszył kolega, Ajron, który przytargał mi router ze wszystkimi kablami, za co mu ogromnie dziękuję. Dzień wcześniej ustaliłam z pielęgniarką, że będę mogła obejrzeć mecz, tłumacząc, że nieoglądanie go może się bardzo niekorzystnie odbić na moim zdrowiu (mówiłam, że warto mieć z nimi dobre relacje!)
 
Uśpili mnie około 7:30. Przytomność zaczynałam odzyskiwać jakoś po 13:00. Z tym że według relacji świadków, budziłam się tylko po to, żeby zapytać, która jest godzina. Nie chciałam przespać meczu! I obejrzałam go, ale… na totalnej nieświadomce. To znaczy pamiętam coś tam, ale to raczej szczątki. Może to i lepiej, biorąc pod uwagę wynik. Pamiętam za to, że przyszedł do mnie profesor i powiedział "wróciliśmy z dalekiej podróży". A później kolejny lekarz, asystujący przy operacji. "Miała pani dużo szczęścia". 
 
Przynajmniej z okna był fajny widok.
 
 
Idąc na operację, nie wiedziałam, co zostanie zrobione. Bo do końca nie było wiadomo, z czym mamy do czynienia. Nie mieli pojęcia, co tam w środku zastaną, co wytną i czy w ogóle coś będą mogli wyciąć. O moim typie guza nie ma nawet nic w internecie. Taki wyjątkowy był. - Nie był rzadki. Był ultrarzadki - mówili. Jak go zobaczyli, spodziewali się najgorszego. Pobrali wycinek, który natychmiast pojechał karetką do laboratorium do wstępnego rozpoznania. Tzw. badanie śródoperacyjne. Ja cały czas leżałam nieprzytomna na stole. Okazało się, że nie jest tak źle, jak przypuszczali i zdecydowali się ciąć. Dodatkowo musiałam dostać krew, bo bardzo dużo jej straciłam. Później śmiałam się, że do mnie wróciła. Wcześniej kilka razy oddawałam.
 
Zaraz po ocknięciu się nie czułam nic. Żadnego bólu. Nawet nie rzygałam po narkozie, co się często zdarza. Krytyczny był dzień drugi, kiedy pomału schodziły wszystkie znieczulenia. Trzeciego dnia postanowiłam samodzielnie wstać. Zajęło mi to z godzinę. Nie jest łatwo się podnieść bez użycia mięśni brzucha. Dawno nic mnie tak nie ucieszyło, kiedy odkryłam, że chodzę. Czułam się, jakbym uczyła się tego na nowo. Dziwne uczucie. I tak sobie chodziłam. Każdego dnia coraz więcej. Od łóżka do okna i z powrotem. Dziś, 3 tygodnie po operacji, czuję się w miarę dobrze. Nadal jestem mocno osłabiona i wypłukana z witamin. Trochę zejdzie zanim będę mogła znów biegać itd. Ale… szukam plusów. 
 
Z jednej strony w sekundzie posypały się wszystkie moje plany. Straciłam i wciąż tracę całe lato. Ale przynajmniej książki nadrobię i niemal cały mundial obejrzałam. W czasie fazy grupowej jak zaczynałam oglądać o 14:00, to o 22:00 kończyłam. Koleżanki z sali? Zwykle nie miały nic przeciwko. W końcu to ja płaciłam za telewizor ;). Raz trafiłam na taką, która gadała przez sen, wierciła się, gestykulowała, a dodatkowo chrapała tak, że umarłego by obudziła. Bałyśmy się, że zaraz zacznie lunatykować. Inna co rano narzekała, że nie mogła spać, a hitem było, jak jednego poranka całą winę zwaliła na… księżyc. Bo za jasny był. Bo zupa była za słona. Cały przekrój społeczeństwa.
 
A po sąsiedzku była ortopedia.
 
 
Nie będę Wam prawić banałów w stylu "badajcie się" ani "dbajcie o siebie". Każdy ma swój mózg. Powiem Wam tylko tyle, że wcześniej dwóch lekarzy nie zauważyło nic niepokojącego. Badania krwi robiłam regularnie i wychodziły idealnie. Honorowo oddawałam krew. Jestem w bazie dawców szpiku. Kilka miesięcy przed operacją kobitka w punkcie pobrań powiedziała mi: "ma pani za dobre wyniki, żeby być na coś chora". 
 
Ale wiecie, co w tym wszystkim było najbardziej niesamowite? Ludzie. W takich sytuacjach człowiek najlepiej poznaje, na kogo może liczyć, a na kogo nie. Dlatego - mimo że wiem, że to nudne i sztampowe - to muszę napisać kilka podziękowań.
 
Dziękuję Panu Profesorowi, który to wszystko ogarnął, wyciął i idealnie zaszył, do czego jednak nie chce się przyznać ;). Moim rodzicom, którzy regularnie przywozili mi jedzenie, bo to szpitalne nie nadawało się nawet dla psa. Panom doktorom Bogusiowi i Arturowi za pomoc i poświęcony czas. Mateuszowi, który mnie regularnie odwiedzał. Ekipie Korony Kielce za piękny list i niespodziankę, a szczególnie za poduszkę, która później bardzo ułatwiła mi życie. Siejowi, Matiemu i Długiemu, którzy przyjechali do szpitala prosto z mistrzostw świata w Rosji. Całej załodze PZPN, a w szczególności Natalii, Łukaszowi i Renatce za pofatygowanie się do Kielc z Warszawy. Mojemu trenerowi Karolowi za filmik z Tatr oraz wsparcie (FormaNaSzczyt.pl!). Zosi, która nagrała mi filmik instruktażowy pt. jak ćwiczyć bliznę. Lewanowi za porady. Kubie za odwiedziny i książkę Rafała Froni. Maćkowi, który przysłał mi koszulkę reprezentacji Dani z EURO do lat 21. Dziękuję  wszystkim, którzy mnie odwiedzili czy to w szpitalu, czy już w domu oraz przez cały czas wspierali i wspierają w tym wszystkim.
 
Wrócę!

Komentarze do wpisu: Dodaj nowy komentarz

XEvilBestecory (2018-11-16 11:04:59),


Rewolucyjna aktualizacja oprogramowania SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0": captcha rejestrowanie Google (ReCaptcha-2 i ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, i ponad 8400 innych rodzajów captcha, z najwyższą precyzją (80..100%) i najwyższą prędkością (100 zdjęć na sekundę). Możesz używać XEvil 4.0 z dowolnym najpopularniejszym oprogramowaniem SEO / SMM: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke i ponad 100 innych programów. Zainteresowany? W serwisie YouTube znajduje się wiele filmów na temat XEvil. Do zobaczenia później ;) http://XEvil.net/

HillsHank (2018-11-12 22:59:43),


Acai berries are also a powerful energy booster-style. It will improve memory https://interiorlulu.pl/studio-kuchni/. Heading to strengthen coronary heart and gastrointestinal tract. Acai berry also has antibacterial, anticancer, antimutagenic, and anti-inflammatory timbers. This supplement may offer you all of the benefits of acai berry. Essentially will be so great about acai berry pulp is that they tend to be high in essential nutrients such as Omega 3 6 and most of all anti-oxidants that assist your body to battle against disease such as cancer nicely provide anti-aging benefits.

yruibmporw (2018-11-11 19:36:32),


Hi, This is my test post!

Brensnanki (2018-11-11 16:00:23),


Acai Berry Health Benefits - Try An The Acai Berry Free Trial And Be Very Impressed! #2 - Acai Berry Detox. BBB rating J. The related company is FWM Laboratories, Inc. They've 2693 complaints against them, most professionals have not been resolved by business. Immunity - Before we describe the immunity boosting capabilities from the Acai Berry, we should take a search at exactly what ORAC. ORAC is a pace of the damage caused to your body by free radicals. The acai berry colon cleanse fruit has 3800 ORAC anti-oxidants. Its ORAC values are actually greater than spinach and broccoli used together. High ORAC values help the fruit fight free radicals better. Colon decontamination can be ended in a large amount ways, while not all methods are as well as actual approaches. Several methods in lieu of risk-free way to and actual results really are straightforward. Daily contingent in the...

HillsHank (2018-11-07 10:54:41),


Acai berries are also yet another excellent energy the booster. It will improve memory https://unicostudio.pl/projektowanie-lazienki/. Heading to strengthen heart and internal organs. Acai berry also has antibacterial, anticancer, antimutagenic, and anti-inflammatory real estate. This supplement can give you all of the benefits of acai berry. Essentially what is so great about acai berry is the indisputable fact that they can be high in essential nutrients such as Omega 3 6 and and anti-oxidants that will help your body to fight against disease such as cancer as well as provide anti-aging benefits.

Lawrence (2018-10-26 17:44:38),


Hi there, just wanted to mention, I loved this article. It was practical. Keep on posting!

SEOImifY (2018-10-26 17:36:55),


продвижение сайтов в москве - seorussian.ru

SergeyWen (2018-10-17 14:11:27),


Наш вебсайт http://onlinecredit.in.ua/kak-podnyat-kreditnyj-limit-po-karte-alfa-bank/ - это витрина микрокредитных сервисов Украины, где вы сможете найти самые выгодные предложения кредитования онлайн на карту. На данном сайте представлены только надежные МФО Украины с достаточным количеством различных отзывов от реальных пользователей. Таким образом, вы сможете сами для себя определить, что вам нужно и какие условия для вас могут быть интересны. Благодоря кредитованию онлайн http://onlinecredit.in.ua/straxovka-na-kredit/ каждый реально получает возможность всего за 15-20 минут оформить необходимую сумму средств и сразу получить ее на свою банковскую карту. Кредит на отдых. В одном из самых популярных микрокредитном сервисе, как, например, Манивео вам достаточно заполнить небольшую форму указав несколько данных, и всего за несколько минут выбранная вами сумма уже будет в вашем кармане под 0,01%. Более того, каждый пользователь нашего сайта, может применить кредитный калькулятор выбранного сервиса и самостоятельно рассчитать полученную сумму к оплате в конце срока кредитования. Сервисов кредитования онлайн достаточно, чтобы найти самые выгодные условия, интересные предложения со...

EROAspinny (2018-10-15 12:53:00),


The spa salon nuru invites visit one of the kinds massage, is what we do. What is an bodywork massage interested in everyone. private massage this is the gift to give for happiness. You willextremely surprised to that,what ocean bliss can learn from choice massage. In spa center trimming massage masseurs can do sensual Buttock Massage. How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our massage escort service is visited not only by men but also by women, and also by couples. You necessarily want to enjoy only this infinitely … Our а task this is to please personally you awesome preferred Change roles massage. Private approach to your wishes and standards. The beautiful masseuses our the spa salon will give you an unforgettable experience. The spa is a place of rest and relaxation. Such body rub...

BNZatogs (2018-10-14 06:01:33),


Бензотрейд магазин - динамично растущая коммерческая знаменитая компания, функционирующая на Нашем экономическом рынке больше шестилет. Вам нужны садовые инструменты и техника для загородного дома, но не понимаете,что предпочтительнее и где её покупать? Мы вам рекомендуем прийти наш интернет магазин и сам магазин Бензотрейд. В интернет магазине колоссальный подборка ВОЗДУХОДУВКИ. В случае, если вы лично задумались закупить Прочие агрегаты Бензотрейд предоставим вам все модели товара. Магазин бензотрейд это то место где можно купить все для дома начиная с Инверторные электростанции и заканчивая ТРАКТОРАМИ. Купить садовое аппаратуру и дополнительно инструменты в веб магазине на web-сайте можно по рабочим дням и выходным Доставка товара каждого купленного оборудования при приобретение от 9тыс. руб делается по городу бесплатно. Мы даем гарантийное обеспечение на все оборудования, которые сейчас имеются в нашем магазине садовой техники. Рассылка агрегатов по назначению осуществляется в течении суток до пяти суток с момента оформления заказа. Сроки зависят от места доставки, данную информацию...

AagekLofeeffiz (2018-10-06 23:45:21),


Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps. https://www.cialispascherfr24.com/generique-cialis-canada/

AagekLofeeffiz (2018-09-23 03:02:42),


Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps. https://www.cialispascherfr24.com/peut-on-avoir-du-cialis-sans-ordonnance/

Elzbieta (2018-07-30 01:54:47),


Endoskopia nie jest zła....W Poznaniu miałam endoskopowo badane zatoki. Nie boli nic. TYlko trochę odzcucie nieprzyjemne. Wcześniej do nosa wkładają nasączone środkiem znieczulającym gaziki. Natomiast o gastoskopii słyszałam nie przyjemne rzeczy.Pozdrawiam i zdrówka życzę.

MC (2018-07-29 22:11:25),


3maj się, dasz radę Paula. Wierzę, że "szczęście w nieszczęściu" będzie trwać nadal. Co do najgorszego przeżycia fizycznego w życiu, to gastro zdecydowanie wygrywa (a miałem np. poważnie złamaną rękę). Miałem 2 razy, po drugim nie mogłem jeść przez tydzień, a gardło bolało ponad miesiąc.

Złoty (2018-07-29 22:10:46),


Paula, nie spodziewałem się., że było aż tak poważnie! Dzięki za tak szczery wpis, jesteś mega a Mont Blanc i reszta poczekają - w końcu parę lat już stoją ;) Zdrówka dziewczyno i formy na szczyt! Andrzej.

Simon (2018-07-29 20:42:58),


Gastroskopia to zło. Endoskopia podobno jeszcze gorsza. Tak czy siak dużo zdrówka i szybkiego powrotu do formy :)